Czym grozi zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie można inaczej nazwać zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej. Skutkuje problemami z metabolizmem. Aby ustrzec się przed chorobami, trzeba dać organom wewnętrznym dobre warunki.

We wszystkich komórkach ciała mogą powstawać kwasy, natomiast zasady znajdują się jedynie w komórkach okładzinowych żołądka. W związku z tym częściej pojawiają się problemy z kwasami.

Aby procesy życiowe mogły przebiegać pomyślnie, równowaga kwasowo-zasadowa musi być utrzymana.

Zakwaszenie organizmu mogą powodować:

• zbyt duża ilość produktów, wytwarzających kwasy (np. ser żółty, posiłki typu fast food, produkty odzwierzęce),

• używki, np. herbata, kawa, alkohol, nikotyna,

• leki (w tym antykoncepcyjne),

• zbyt duża ilość posiłków w ciągu dnia, w niewłaściwych porach, zbytnia ich obfitość,

• niedoczynność jelit, nerek, wątroby, płuc, skóry,

• problemy z układem trawiennym – żołądkiem, wątrobą, trzustką, jelitem grubym,

• stres, nadmierne zmęczenie, złość, mało snu, mała aktywność fizyczna.

Skutki zakwaszenia organizmu

Przez wiele lat można nie odczuwać zakwaszenia organizmu, bo organizm sam z nim walczy. Rozcieńcza on zakwaszenia wodą (np. w przypadku obrzęku nóg) albo minerałami.

Po jakimś czasie powstają jednak trudne do zwalczenia choroby, np. różne alergie, astma, cellulit i cellulitis, wrzody, depresja, grzybica, otyłość, miażdżyca, problemy z nerkami, problemy ze skórą, osteoporoza, zapalenie przyzębia, artroza, problemy z kręgosłupem, suchość skóry, problemy ze stawami, zawał, zapalenie jelit, ciągłe zmęczenie, nowotwory.

Osłabienie organizmu

Mierzenie poziomu zakwaszenia

Aby sprawdzić, na ile organizm jest zakwaszony, trzeba zbadać poziom pH, badając mocz. Najlepiej zrobić to rano na czczo.

Człowiek, który nie ma problemów z zakwaszeniem, powinien mieć wynik pH na poziomie 6,8 (lekko kwaśny). Niższe pH oznacza problemy z kwasowością.

Mocz bada się z samego rana, ponieważ jest najbardziej kwaśny z powodu kwasów nagromadzonych w nocy. Po zjedzeniu posiłku nabiera bardziej zasadowego charakteru.

Jeśli komuś brakuje zasad, to pomiary będą wychodzić bardziej kwaśne, a to jest znak, że trzeba zacząć dbać o zdrowie.

Jednak nie zawsze pH świadczy o zakwaszeniu organizmu. Takie mylące rezultaty badań pojawiają się, gdy ma się problemy z nerkami, bo wydalają one kwasy w mniejszej ilości. Drugą sytuacją jest wydalanie w moczu amoniaku powstałego w procesie trawienia białka.

Jeśli organizm jest zdrowy, nie ma problemów z radzeniem sobie z amoniakiem. Transportuje go do wątroby, gdzie zamieniany jest na mocznik i glutaminę wydalane potem z organizmu.

Autor

Karolina Pietrucha

Redakcja odkwaszamy.pl