Co się dzieje z organizmem, gdy jest zakwaszony?

Warto wiedzieć co będzie się działo z naszym organizmem, gdy będzie zakwaszony. Przede wszystkim dużo mniejsze będą nasze możliwości regeneracji organizmu, usuwania toksyn czy też wchłaniania składników mineralnych oraz odżywczych.

Jeśli stan zakwaszenia będzie trwał dużo dłużej to będzie to prowadzić do poważnych chorób. Problem zakwaszonego organizmu może dotyczyć i osób starszych i dzieci. Najczęściej będzie to związane z bólem głowy, pleców, dolegliwości jelitowych czy zgagi.

Oczyszczanie organizmu

Za oczyszczenie naszego organizmu odpowiada wątroba, która ma usuwać toksyny. Jeśli jednak nasza dieta będzie mocno zakwaszająca to bardzo szybko może się okazać, że wątroba będzie miała trudne zadanie do wykonania. Wydalić będzie musiała nawet kilka razy więcej amoniaku. Ze względu na wysoką toksyczność usunięcie przez wątrobę będzie rzeczywiście bardzo trudne. Natomiast nadmiar amoniaku znacząco obciąży wątrobę, blokuje oddychanie i pozbawia nas energii.

Z czasem zaczniemy odczuwać ciągłe zmęczenie, organizm do usuwania amoniaku będzie zużywał dużą część naszej energii z przemiany materii. Dlatego między innymi na diecie białkowej szybko traci się na wadze. Jednak taka strata początkowo dalej kończy się szybkim przybraniem na wadze, gdy wróci się do starej diety. Jednocześnie zaś szybo zakwasi się organizm. Takie zakwaszające środowisko i nadmierne spożywanie białek będzie prowadzić do podtruwania organizmu amoniakiem.

Przywrócenie poziomu pH

Jeśli będziemy chcieli przywrócić odpowiedni poziom pH w naszych jelitach będzie trzeba je skutecznie oczyścić z mikroorganizmów, które produkują toksyny, kwas i amoniak. Trzeba usunąć przede wszystkim źródło trucizn, które wpływają na nasz organizm. Dlatego kluczowa sprawa to wykluczenie w miarę możliwości tych składników, które mają charakter zakwaszający. Jeśli uda się wprowadzić pewne zmiany w diecie i flora jelita będzie przywrócona do dobrego poziomu nasza śluzówka będzie wzmocniona, poprawi się trawienie, dostarczy cennych składników pokarmowych.

Toksyny w organizmie

Nawyki żywieniowe

Wątroba jest takim narządem, który ma duże możliwości regeneracyjne. To narząd, który nawet w momencie dużego wyniszczenia może odzyskać sprawność, jedynie w przypadku marskości zmiany mają już charakter nieodwracalny. Jeśli chcemy więc doprowadzić do odbudowy wątroby trzeba zadbać o swoją dietę, tak by nie miała on już charakteru zakwaszającego. To kluczowa sprawa, na której powinno nam zależeć. Wyeliminować trzeba składniki takie jak mięso, fast food, kawę, chipsy, alkohole, nikotynę, słodycze czy produkty mleczne. Zmieniamy nawyki żywieniowe tak by spożywać dużo warzyw, owoców, przyjmować wiele płynów takich jak woda oraz herbatki ziołowe. Stawiamy na alkalizujące warzywa.

Na zakwaszenie naszego organizmu wpływa oczywiście to jak żyjemy, codzienny stres niestety mocno wpływa na nasze samopoczucie, dlatego trzeba na to uważać, powinniśmy mieć więcej czasu na relaks i mniej stresu, jeśli chcemy zakwaszenia uniknąć. Nasz styl życia także ma bardzo duże znaczenie co do tego jak będziemy się czuli i czy organizm będzie zakwaszony.

Autor

Monika Rymanowicz

Redakcja odkwaszamy.pl