Sposoby na określenie poziomu zakwaszenia organizmu

Określanie pH moczu

Badanie pH moczu można wykonać w laboratorium i wtedy też uzyska się inne ważne parametry. Jest to podejście wskazane i nie da się go zastąpić domowymi metodami. Są to jedynie podejścia prowizoryczne, które są w stanie zaoferować nam ogólne informacje na temat określonej kwestii, ale tak jak nie da się wykonać badania krwi bez jej obejrzenia pod mikroskopem, tak badanie moczu w warunkach domowych zaoferuje Man tylko ograniczone, szczątkowe wyniki.

Mimo to, wyniki przybliżone są lepsze od żadnych i jeśli nie mamy czasu na badania laboratoryjne, szybkie badanie możemy wykonać w domowym zaciszu. Najprostszym sposobem badania jest wykorzystanie papierka lakmusowego, najlepiej takiego działającego w przedziale 5,5-7 pH lub 6,4-8,0 pH (dokładność 0,2 stopnia), jeśli już prędzej prowadziliśmy odkwaszanie. Paski uniwersalne mają zbyt szeroką skalę i odczyt na nich daje zbyt mało wiarygodne informacje.

Skuteczne badanie w domu wymaga zastosowania się do szeregu zasad:

I. Badanie powinno być wykonane po co najmniej sześciogodzinnym śnie, zaraz po przebudzeniu i przed posiłkiem;

II. Papierek lakmusowy powinien znajdować się w strumieniu moczu przez dwie sekundy. Podstawić go można w kilka chwil po rozpoczęciu oddawania moczu, ale nie za późno. Dla pewności można złapać część moczu do kubeczka i w nim wykonać badanie;

Jak sprawdzić zakwaszenie?

III. Papierka nie należy dotykać palcami w miejscu badania, także przed samym badaniem. Spowoduje to bowiem powiększenie kwasowości odczynu, ponieważ skóra i pot mają odczyn kwasowy;

IV. Odczyt należy wykonać w 2 minuty po zamoczeniu, kiedy papierek jest jeszcze wilgotny. Odczytu dokonuje się poprzez porównanie koloru ze skalą na opakowaniu papierka;

V. Pomiar musi być wykonany wielokrotnie, co najmniej dwukrotnie, a najlepiej przez cały tydzień codziennie rano. W tym czasie poziom pH będzie się zmieniał w wyniku diety i stresu w czasie dnia. Za wynik badania można uznać średnią z całego okresu badania.

Sok z kapusty

Brak dostępu do papierka lakmusowego jest problemem, ale można go obejść. Stosuje się w tym celu inny wskaźnik, którym jest sok z kapusty. Jest on mniej dokładny i trudniejszy w zastosowaniu, ale stanowi sprawdzoną alternatywę domowej roboty. Do przygotowania soku potrzebna będzie połowa główki czerwonej kapusty.

Kapustę kroimy i umieszczamy w blenderze z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Kapusta może być też ugotowana z niewielką ilością wody, po czym należy ją wycisnąć. Uzyskany płyn wlewamy do toalety. Wodę wlewamy do toalety, korzystamy z niej i jeśli płyn stanie się niebieski, wynik badania jest pozytywny.

Autor

Monika Rymanowicz

Redakcja odkwaszamy.pl