KWASICA, czyli zaburzenie kwasowo-zasadowej równowagi organizmu

Kwasica pojawić się może w momencie, gdy proces chorobowy uszkodzi jeden z naszych narządów, który może odpowiadać za wydalanie toksyn. Nadmiar kwasów odkładać się będzie w tkankach, rośnie poziom pH krwi. Dobrze zbilansowana dieta może sprawić, że uda się tej choroby skutecznie uniknąć.

Kwasica

Kwasica to stan, w ramach którego kwasowość krwi spadnie poniżej 7,35. Kwasica może być związana z tym, że rośnie stężenie kwasów i spada stężenie zasada. Może mieć ona charakter oddechowy oraz metaboliczny. Na początku oczywiście nasz organizm sam będzie próbował działać neutralizujących, ale w pewnym momencie już nie będzie w stanie sobie z tym poradzić, gdy ten nadmiar kwasów będzie zbyt duży.

Równowaga kwasowo-zasadowa czyli poziom pH w organizmie

Ciało człowieka w blisko 70 procentach składa się z wody. To właśnie tam będą przebiegać wszelkie procesy związane z chemicznymi i biologicznymi zmianami. Tam rozpuszczone są wszystkie niezbędne do tych procesów składniki. Im wyższa będzie wartość pH tym wyższy będzie poziom zasad. W naszym organizmie tych płynów ustrojowych jest oczywiście wiele i każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania. Ogólnie jednak większość tych płynów ma charakter zasadowy. Jedynie mocz i sok żołądkowy są kwasowe. Jeśli inne płyny będą kierować się w stronę kwasową to niestety będzie miało to poważny wpływ na nasze zdrowie i powodować może wiele różnorakich problemów, niekiedy może nawet prowadzić do śmierci, dlatego trzeba szczególnie na to uważać.

Czym jest kwasica?

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej: przyczyny kwasicy

Problem kwasicy pojawi się w momencie, gdy proces chorobowy uszkodzi któryś z narządów, jaki uczestniczy w wydalaniu toksyn. Wtedy to nadmiar kwasów będzie się odkładał w tkankach. Ma to charakter jawny, bo znajduje odbicie w pomiarach pH krwi. Jednocześnie jest pewne niebezpieczeństwo. Dobrze będzie wypełnić tutaj swoje zadanie i wprowadzić takie składniki, które mogą w jakieś mierze ten poziom zasadowości przywrócić na odpowiedni stan. To ważna sprawa, gdy liczymy na zdrowie.

Jakie są następstwa kwasicy?

Jeśli chcemy wspomagać swoje układu buforowe krwi z kości uwalnia się substancje mineralne. Kwasy zostają zobojętnione, ale płacić będziemy za to między innymi rozwojem osteoporozy w organizmie. Zaburzeniu ulega między innymi struktura tkanki chrzęstnej i dlatego rośną zwyrodnienia w stawach. W wyniki wzrostu stężenia kwasu moczowego pojawiać się będzie dna moczanowa, silne bóle stawów.

Kwasica utajona może również prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, upośledzenia funkcji nerek czy rozwoju kamicy nerkowej. Nieprawidłowości w ramach układu immunologicznego sprawią, że nasz organizm nie będzie mógł odpowiednio funkcjonować. Zaburzeniom równowagi kwasowo zasadowej często mogą towarzyszyć także napady głodu, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, nadmierna potliwość. Styl życia także wpływa na kwasice. Jeśli mamy stresujące życie to niestety ten problem bardzo często będzie nas dotykał. Dlatego trzeba zmienić nie tylko dietę, ale zadbać również o psychikę.

Autor

Monika Rymanowicz

Redakcja odkwaszamy.pl