Odkwaszanie organizmu a choroby przewlekłe

Kiedy złe samopoczucie pojawia się zbyt często, wówczas trzeba znaleźć przyczynę tego stanu. Często najpierw podejmuje się decyzję o badaniach krwi i moczu, które pokazują, że z organizmem wszystko jest w porządku. Mimo to samopoczucie się nie poprawia.

Zakłócenie równowagi kwasów i zasad

Przyczyną złego samopoczucia może być zaburzona równowaga kwasów i zasad, która reguluje działanie organizmu. Dzięki niej procesy życiowe przebiegają prawidłowo, a jeśli jest zaburzona, wówczas mogą pojawić się jakieś choroby przewlekłe.

Zakwaszenie organizmu staje się przyczyną do wystąpienia takich schorzeń: migreny, reumatyzmu, zawału serca, nowotworu itd. Zgaga, bóle głowy to także objawy zakwaszenia. Występuje nie tylko u starszych osób, ale i u dzieci. Organizmy wykazują się dużą tolerancją, ale nie za każdym razem. Ok. 40. roku życia okazuje się, że organizm zaczynają dotykać jakieś dolegliwości. Już w tym czasie niektóre choroby mogą się zamienić w przewlekłe.

Dr Renate Collier stworzyła terapię odkwaszającą i udowadnia, że odpowiednie odżywianie się, czyli spożywanie większej ilości pokarmów zasadowych niż kwasowych, jest drogą do zachowania zdrowia. Jeśli tylko zacznie się odczuwać jakieś dolegliwości, najlepiej od razu zmienić sposób odżywiania. Przede wszystkim warto zmienić nawyki i jeść wolniej oraz niezbyt duże ilości, nie należy też jeść do syta, posiłki trzeba podzielić na trzy w ciągu dnia o wyznaczonych, stałych godzinach. Terapia ta odwołuje się do natury, jest bardzo prosta.

Dzięki odkwaszeniu można zmienić swoje samopoczucie i pozbyć się pewnych dolegliwości. Co więcej, straci się na wadze, uzyska lepszy wygląd i odnowi organizm z punktu widzenia psychofizycznego.

Odkwaszanie organizmu

Każdy zły stan zdrowia warto naprawiać za pomocą terapii odkwaszającej. Przede wszystkim trzeba zmienić sposób odżywiania i tryb życia, a co za tym idzie przyzwyczajenia. Jeśli zły tryb życia doprowadził do chorób, to logiczne wydaje się, że zmienienie go przyniesie korzyści. A jeśli chce się uzyskać szybkie efekty, to należy wprowadzić zmiany od razu.

Zdrowy posiłek

Warto zastanowić się nad tym, co się je i jak się czuje po konkretnych potrawach. Jeśli zauważy się, że dany produkt źle wpływa na zdrowie czy samopoczucie, to po prostu trzeba go odstawić, nawet jeśli jest to coś, co lubi się jeść najbardziej.

Zakwaszające produkty w jadłospisie

W codziennym jadłospisie znajduje się wiele produktów o działaniu zakwaszającym: kawa, herbata, mięso, wędliny, słodycze, pieczywo, sery, przetwory mleczne. Jeśli spożywa się ich na co dzień sporo, to bardzo możliwe, że organizm jest zakwaszony. Trzeba też wiedzieć, że zakwaszenie powodują jeszcze alkohol, papierosy, permanentny stres, zbyt duży wysiłek umysłowy.

Odkwaszenie organizmu polega na przynajmniej chwilowym ograniczeniu spożywania takich produktów, a także ograniczenia ich w dłuższej perspektywie. Konieczne jest zwiększenie ilości warzyw, bo powodują one neutralizację kwaśnych produktów w organizmie.

Układ trawienny jest bardzo ważny. Od tego, jak on działa, zależy, czy organizm jest zdrowy. Odkwaszanie obejmuje oczyszczanie jelit, automasaż brzucha, masaż odkwaszający, chirogimnastykę.

Prawidłowe odżywianie się

Do diety powinno się włączyć głównie warzywa gotowane na parze. Ziemniaki i buraki można przygotowywać w łupinach. Ważne są twarde warzywa: marchewka, pietruszka, seler, brokuł, kalafior, kapusta, por, pasternak, cukinia itd. Warto też zjadać sałatę albo kapustę kiszoną. Do tego trzeba dodawać zioła, zieleninę, sól morską. Do tego olej słonecznikowy, kiełki, pomidory, rzodkiewkę, oliwę z oliwek.

Warto spożywać nasiona słonecznika, pestki dyni i pić zioła czy kwas buraczany. Posiłki powinny być spożywane o określonych godzinach.

Autor

Sylwia Zakrzewska

Redakcja odkwaszamy.pl