Jak rozpoznać zakwaszony organizm?

Odpowiedź na pytanie o to, czy nasze organizmy zmagają się już z zakwaszeniem, nie jest łatwa. Jeśli mamy do czynienia z tak zwanymi warunkami domowymi, nie mamy większych szans na to, aby sprawdzić to w sposób precyzyjny. Jeśli więc chcemy zyskać stuprocentową pewność, pomocne będą przede wszystkim laboratoryjne badania krwi. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów na dokonanie oceny szacunkowej.

Sposób odżywiania się

W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zastanowić się nad tym, z jakich produktów składa się nasz codzienny jadłospis. Inaczej funkcjonuje organizm osoby, która często sięga po owoce i warzywa, a inaczej tej, która preferuje żywność wysoko przetworzoną. Warto też pamiętać, że również sam organizm potrafi wysyłać nam sygnały świadczące o tym, że niektóre z zachodzących w nim zmian powinny nas zaalarmować. Tu warto wspomnieć choćby o kłopotach z cerą, wypadaniu włosów, kręgach pod oczami oraz o nieustannym braku energii, senności i rozdrażnieniu.

Odczyn moczu

Każdy z tego rodzaju objawów powinien skłonić nas do wykonania prostego testu moczu, który wykonuje się wykorzystując w tym celu papierek lakmusowy. Papierki takie można dostać w każdej aptece, choć należy pamiętać i o tym, że paski uniwersalne nie są zbyt precyzyjne, warto więc sięgać przede wszystkim po te, które mierzą odczyn pH w przedziale od 5,5 do 7. Idealna jest sytuacja, w której odczyn moczu wynosi od 6,5 do 7,.5, choć tego rodzaju domowe badanie nigdy nie jest nam w stanie zagwarantować stuprocentowej pewności.

Zakwaszenie organizmu

Odczyn moczu zależy też od takich czynników, jak aktywność i dieta, zmienia się też w czasie choroby. Jeśli jednak wartość ta jest mniejsza niż 5,5, możemy domniemać, że nasza dieta jest uboga w składniki alkalizujące. Jeśli dochodzą do tego typowe sygnały świadczące o zakwaszeniu organizmu, musimy liczyć się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia tego zjawiska. Oczywiście, nawet w takiej sytuacji nie powinniśmy tracić chłodnej głowy, często okazuje się bowiem, że już drobne zmiany w jadłospisie są w stanie skutecznie poprawić nasze położenie.

Produkty alkalizujące

Co ważne, sam czas odkwaszania organizmu nigdy nie jest jasno określony. Zawsze mamy do czynienia z kwestią indywidualną, jeśli więc wprowadzamy zmiany w naszym jadłospisie, przyzwyczajmy się do myśli, że robimy to na stałe. Na rynku możemy znaleźć także szereg produktów, które mają działanie alkalizujące. Najlepszym pomysłem okazuje się w tym kontekście rozpuszczona w wodzie soda oczyszczona. Nie można jednak przywiązywać się do suplementów. Te podwyższają poziom pH w przewodzie pokarmowym, a to niejednokrotnie prowadzi do problemów z trawieniem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zatem zmiana naszych nawyków żywieniowych.

Autor

Sylwia Zakrzewska

Redakcja odkwaszamy.pl